top of page

Nassim Taleb: Ludzie nie widzą prawdziwej de-dolaryzacji

Autor: M. Maharrey


To nie jest wydarzenie „czarnego łabędzia”. W rzeczywistości rozgrywa się ono na naszych oczach i było całkowicie przewidywalne. Świat powoli, ale pewnie odrzuca dolara. 

Ale większość ludzi tego nie zauważyła.



De-dolaryzacja może wydawać się szaloną teorią spiskową, ale  dzieje  się. Kraje na całym świecie próbują ograniczyć swoją ekspozycję na dolara, a siła dolara powoli słabnie.

Nie, dolar nie jest na skraju załamania z powodu poważnego urazu. To raczej śmierć od miliona skaleczeń papierem.


Nassim Taleb, najbardziej znany ze swojej książki  Czarny łabędź , napisał  w poście na X  , że „ ludzie nie widzą prawdziwego postępującego procesu de-dolaryzacji ” .

Podkreślił, że globalne transakcje są nadal generalnie rozliczane w dolarach „ jako walucie bazowej ”.  

„Ale banki centralne (szczególnie BRICS) przechowywały, czyli lokowały swoje rezerwy, w złocie”.


Innymi słowy, dolar nadal służy jako podstawowy środek wymiany, ale coraz więcej krajów zwraca się ku złotu jako magazynowi wartości. Jak  napisał autor Richard Turrin , „ Stany Zjednoczone będą zachwalać wysoki procent wykorzystania USD w handlu aż do samego dołu ”.


Turrin zauważył, że „ wysoki udział dolara w rozliczeniach handlowych traci coraz bardziej znaczenie ” z dwóch powodów. 


Zasoby złota wykazują zapasy

Migracja handlu na waluty alternatywne nie jest uwzględniana w statystykach SWIFT.

Ten trend gromadzenia bogactwa w złocie zamiast w dolarach jest zrozumiały, biorąc pod uwagę stałą ocenę amerykańskiej waluty przez rząd, która zdaje się przybierać na sile.

Luke Gormen, założyciel i prezes Forest for the Trees,  potwierdził słowa Taleba za pomocą wykresu , zauważając, że ten trend dedolaryzacji trwa od ponad dekady i  „znacznie nasilił się po nałożeniu sankcji na rosyjskie rezerwy walutowe w 2022 r .”.



W rzeczywistości  rezerwy dolara na świecie spadły o 14 procent  od 2002 roku. A jak pokazuje wykres, de-dolaryzacja przyspieszyła po tym, jak USA i ich zachodni sojusznicy agresywnie nałożyli sankcje na Rosję i zamrozili aktywa kraju po inwazji na Ukrainę.

Analityk geopolityczny i finansowy Angelo Giuliano  opublikował ten sam wykres  , stwierdzając, że „ następuje dedolaryzacja ” .


„Schemat Ponziego oparty na dolarze amerykańskim upada... koniec z wygórowanym przywilejem USA, polegającym na drukowaniu nieograniczonych ilości papierowych pieniędzy toaletowych”. 


Zauważył, że 12 września cena złota osiągnęła kolejny rekordowy poziom, mówiąc: „ To dopiero początek ”  .


Broń dolarowa podważająca dolara

Wszyscy ci eksperci potwierdzają, że wykorzystywanie dolara jako waluty rezerwowej przez Stany Zjednoczone   podważa jego siłę i rolę.

Niedawny   raport Atlantic Council  na temat spadku procentowego rezerw dolarowych wskazał, że czynnikiem stojącym za tą tendencją jest broń dolara.

„W ostatnich latach, a zwłaszcza od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i późniejszej eskalacji sankcji finansowych przez Grupę Siedmiu (G7), niektóre kraje sygnalizowały zamiar odejścia od dolarów”.


USA i ich sojusznicy nie tylko zamrozili rosyjskie aktywa, ale również odcięli ten kraj od systemu finansowego SWIFT.


System Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) służy jako superautostrada światowej gospodarki. W rzeczywistości działa jako globalna usługa przesyłania wiadomości finansowych, ułatwiając płatności transgraniczne. Ponieważ dolar służy jako światowa waluta rezerwowa, SWIFT skutecznie ułatwia międzynarodowy system dolarowy.


Daje to Stanom Zjednoczonym ogromną siłę nacisku, o czym przekonali się Rosjanie. 

Nie był to pierwszy raz, kiedy USA wykorzystały SWIFT i dolara jako pałkę do realizacji celów polityki zagranicznej. W 2014 r. administracja Obamy wykluczyła kilka rosyjskich instytucji finansowych ze SWIFT, ponieważ stosunki między tymi dwoma krajami pogorszyły się w związku z Ukrainą i Krymem. 

Kilka lat później  administracja Trumpa zagroziła Chinom  , próbując zmusić ten kraj do przyłączenia się do sankcji wobec Korei Północnej. 


Niezależnie od tego, czy uważasz, że sankcje były uzasadnione, czy nie, ważne jest, aby pamiętać, że inne kraje obserwują. Zdają sobie sprawę, że zależność od dolarów czyni je również podatnymi na ataki.

Manipulacja USA i to jest jeden z powodów, dla których wiele krajów próbuje dywersyfikować swoje inwestycje, odchodząc od dolara amerykańskiego. 


Pomyśl o tym – jeśli obawiasz się, że Stany Zjednoczone mogłyby odebrać ci „dolara” spod nóg, dlaczego najpierw nie wycofać się z systemu dolarowego?

Wygląda na to, że to właśnie powoli się dzieje. Ponownie, to śmierć przez milion skaleczeń papierem.

Według  badania Invesco z 2023 r . „znaczny odsetek” banków centralnych wyraził zaniepokojenie sposobem, w jaki USA i ich sojusznicy zamrozili prawie połowę rosyjskich rezerw złota i walut wynoszących 650 miliardów dolarów.


Banki centralne zwracają się ku złotu 

Widzimy tę zmianę w kierunku złota, ponieważ  banki centralne stale skupują złoto .

Według  najnowszego badania World Gold Council opublikowanego w czerwcu , 29 procent banków centralnych planuje dodać więcej złota do swoich rezerw w ciągu najbliższych 12 miesięcy. WGC stwierdziła, że ​​jest to najwyższy poziom od rozpoczęcia badania w 2018 r.

Tylko 3 procent odpowiedziało, że planuje zmniejszyć rezerwy złota. 

Wcześniej w tym roku Światowa Rada Złota stwierdziła, że ​​kontynuacja zakupów złota potwierdza jej oczekiwania, że ​​„rok 2024 będzie kolejnym solidnym rokiem popytu banków centralnych na złoto”.


„W zeszłym roku banki centralne położyły duży nacisk na wartość złota w odpowiedzi na kryzysy, atrybuty dywersyfikacji i referencje przechowywania wartości. Kilka miesięcy po rozpoczęciu 2024 r. świat wydaje się nie mniej niepewny, co oznacza, że ​​powody posiadania złota są tak samo istotne jak zawsze”.


W zeszłym roku  zakupy złota przez banki centralne  były o zaledwie 45 ton niższe od rekordowego poziomu z 2022 r., osiągniętego w ciągu kilku dekad.

Według Światowej Rady Złota, w 2023 r. banki centralne dokonały zakupów złota netto na poziomie 1037 ton. Był to drugi rok z rzędu, w którym banki centralne zwiększyły swoje całkowite rezerwy o ponad 1000 ton.

Zakupy złota przez banki centralne w 2023 r. wzrosły w porównaniu z poprzednim rekordowym rokiem. Całkowite zakupy złota przez banki centralne w 2022 r. wyniosły 1136 ton. Był to najwyższy poziom zakupów netto odnotowany od 1950 r., w tym od zawieszenia wymienialności dolara na złoto w 1971 r.


Gwałtownie rosnąca cena złota potwierdza mądrość tych bankierów centralnych. I jest to namacalny znak, że dolar traci na wartości - i statusie. 

 


2 wyświetlenia0 komentarzy

Commenti


bottom of page