top of page

Pora się obudzić i zobaczyć świat takim jakim jest naprawdę


Jak firma o nazwie BlackRock kształtuje Twoje wiadomości, Twoje życie, naszą przyszłość?

The Common Reader

Jeannette Cooperman - How a Company Called BlackRock Shapes Your News, Your Life, Our Future


Pięć gigantycznych korporacji kontroluje teraz większość tego, co widzimy i czytamy. Najmniejsza liczba firm medialnych dociera obecnie do największej liczby ludzi w historii Stanów Zjednoczonych, a najsilniejsza krytyczna analiza, jaką mogę znaleźć, nie znajduje się w mediach głównego nurtu, ale w studenckiej gazecie w Vassar. Co daje pewne pojęcie o marynacie, w której jesteśmy.


Kto kontroluje korporacje, które kontrolują nasze wiadomości?



Pomocny indeks został właśnie skompilowany — nie przez media głównego nurtu, ale przez badaczy z Harvardu badających przyszłość mediów. Przeglądając listę, wciąż widzę dwie nazwy: BlackRock Fund Advisors i Vanguard Group.

BlackRock i Vanguard to dwie z Wielkiej Trójki pasywne firmy zarządzające aktywami funduszy. Trzecia, State Street, należy do BlackRock. Którego największym udziałowcem jest Vanguard.

Razem BlackRock i Vanguard posiadają:

• Osiemnaście procent Foxa.

• Szesnaście procent CBS.

• Trzynaście procent firmy Comcast, która jest właścicielem NBC, MSNBC, CNBC i grupy medialnej Sky.

• Dwanaście procent CNN.

• Dwanaście procent Disneya, który jest właścicielem ABC i FiveThirtyEight .

• Od dziesięciu do czternastu procent firmy Gannett, która jest właścicielem ponad 250 gazet codziennych Gannett oraz USA Today .

• Dziesięć procent wiadomości lokalnej telewizji Sinclair, która kontroluje siedemdziesiąt dwa procent lokalnej telewizji w Stanach Zjednoczonych.

• Duża, nieokreślona część Graham Media Group, która jest właścicielem Slate and Foreign Policy .

Może media to lepsza inwestycja niż myślałem, kiedyś. . . .


Okazuje się, że BlackRock jest największym na świecie zarządzającym pieniędzmi, zarządza obecnie 9,5 biliona dolarów. 9,5 biliona dolarów to dużo gotówki w grze, a to sprawia, że ​​BlackRock jest znacznie większy niż największy bank świata ( Industrial and Commercial Bank of China ).


Jak to się stało ? Najlepsze wyjaśnienia nie pojawiają się w Fox, CNN, CBS, ABC, NBC, USA Today czy Sixty Minutes , ale w czasopismach naukowych . Od wstrząsów z 2008 roku coraz więcej inwestorów skoncentrowało się na pasywnych funduszach, zamiast wybierać poszczególne akcje. To bezprecedensowa zmiana, która może nawet zagrozić kapitalizmowi.

Obecnie w fundusze indeksowe zainwestowano około 11 bilionów dolarów , w porównaniu z 2 bilionami dziesięć lat temu”, donosi Annie Lowrey w The Atlantic . To „przeniosło kraj w kierunku swoistego rodzaju oligarchii finansowej”, zmniejszając konkurencję, ponieważ „menedżerowie mega-aktywów kontrolują duże udziały u wielu konkurentach w tej samej branży”. (Jak media.)


Reporter śledczy, z którym pracowałam, mruczał „oligarchia”, gdy coś było podejrzane. Słowo jest teraz właściwe. Senator Elizabeth Warren chce, aby BlackRock znalazł się pod nadzorem federalnym jako jeden z podmiotów finansowych oznaczonych jako „zbyt duży, by upaść”, ponieważ zabraliby nas wszystkich ze sobą.

„Jeśli upadłaby firma inwestycyjna o wartości 9 bilionów dolarów, czy miałoby to prawdopodobnie znaczący wpływ na naszą gospodarkę?” zapytała sekretarz skarbu Janet Yellen na przesłuchaniu w marcu tego roku.

Yellen trochę zatańczyła, po czym powiedziała: „Nie jest dla mnie oczywiste, że oznaczenie jest właściwym narzędziem”.

– Poczekaj chwilę – powiedział Warren. „Wyznaczenie jest tym, co daje Fedowi zwiększoną władzę nadzorczą, czy to prawda?”

Yellen zgodziła się, ale powiedziała, że ​​Rada Nadzoru Stabilności Finansowej już przeanalizowała tę sprawę.

Podczas administracji Trumpa, pisze David Dayen, „urzędnikiem Departamentu Skarbu kierującym wysiłkami na rzecz złagodzenia tego oznaczenia i utrzymania zarządzających aktywami poza jego zasięgiem [był] Craig Phillips, były dyrektor BlackRock”.


Do tego czasu BlackRock współpracował już z rządem USA. BlackRock była firmą wybraną przez administrację Obamy do sprzątania po krachu finansowym w 2008 roku, kupując toksyczne aktywa, których Fed nie mógł legalnie kupić. To kierownictwo BlackRock zaproponowało reset gospodarczy, który wszedł w życie w marcu 2020 r., kiedy bank centralny porzucił swoją historyczną niezależność i zgodził się połączyć politykę monetarną z polityką fiskalną. Firma BlackRock zaproponowała to w 2019 r., ale COVID stworzył doskonałą okazję: sytuacja awaryjna, w której bank centralny mógł wyznaczyć „niezależnego eksperta”, aby uniknąć kryzysu fiskalnego. BlackRock został wyznaczony na niezależnego eksperta. Wygrał również kontrakt bez przetargu na zarządzanie funduszem slush o wartości 454 miliardów dolarów, wykorzystując go na ponad 4 biliony dolarów kredytu Rezerwy Federalnej.

Dyrektor generalny BlackRock, Larry Fink, ubiegał się o stanowisko sekretarza skarbu, gdy wydawało się, że Hillary Clinton może zostać prezydentem. Służył krótko w komitecie doradczym Donalda Trumpa i został mocno awansowany na stanowisko sekretarza skarbu w administracji Bidena. Były szef sztabu Finka w BlackRock, Adewale „Wally” Adeyemo, jest teraz zastępcą sekretarza Departamentu Skarbu USA. Były dyrektor BlackRock, Brian Deese, jest najlepszym doradcą ekonomicznym Bidena; były dyrektor wykonawczy BlackRock, Michael Pyle, pełni funkcję głównego doradcy ekonomicznego wiceprezes Kamali Harris.


Artykuł Vassar mówi to wprost: „Połączone ze sobą dyrekcje, obrotowe drzwi personelu i udziałów finansowych oraz holdingów łączą media korporacyjne połączone z państwem, Pentagonem, producentami obronnymi i zbrojeniowymi oraz przemysłem naftowym”. BlackRock, jeden z największych światowych inwestorów w producentów broni, jest również mocno zainwestowany w platformy technologiczne, a za pośrednictwem swoich inwestorów ma udziały we wszystkich największych korporacjach z indeksu S&P 500.


Wielcy inwestorzy robią więcej niż tylko głosowanie swoimi akcjami, podsumowuje sondaż opublikowany w Journal of Finance ; rozmawiają również bezpośrednio z kierownictwem (sześćdziesiąt trzy procent ankietowanych) oraz z członkami zarządu (czterdzieści pięć procent). Mając na uwadze aktywa o wartości 9,5 biliona dolarów, firma BlackRock czuje się odpowiedzialna za „monitorowanie i przekazywanie informacji zwrotnych firmom”. Obiecuje przejrzystość, ale także zwraca uwagę na moc cichych rozmów jeden na jednego.

Czy opinia BlackRock ma znaczenie dla reportera w terenie? Wątpię. Ale BlackRock może mieć znaczenie dla wydawcy lub właściciela, który może następnie wpłynąć na redaktora lub dyrektora redakcji. Do czasu, gdy niektóre fakty są nagłówkami, a inne wycinane, trudno powiedzieć, skąd się wziął ten wpływ.


Żyjemy w królestwie oligarchii i naiwnością jest sądzić, że media mogą istnieć nienaruszone. Do tej pory prawie nie wiedziałem, że BlackRock istnieje – nie mówiąc już o tym, że dzięki Vanguard mają na tyle duże zainteresowanie większością dużych korporacji medialnych, że zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych są uważani za „insiderów”. Krytycy nazywają BlackRock „wielką wampirzą kałamarnicą”, „bankiem cieni” i „prawie rządem cieni” – takim, który zgrabnie unika światła reflektorów.


Ale każdy tak duży byt zawiera sprzeczności. BlackRock właśnie otrzymał pozwolenie Chin na założenie pierwszego zagranicznego funduszu inwestycyjnego. Tymczasem aktywiści protestują przeciwko inwestycjom BlackRock w dwie chińskie firmy, które znalazły się na czarnej liście, z których obie nie mogą handlować ze Stanami Zjednoczonymi ze względu na ich zaangażowanie w inwigilację i udział w represjonowaniu Ujgurów. George Soros nazywa wejście BlackRock do Chin „tragicznym błędem”, który może zagrozić bezpieczeństwu narodowemu.


Fink jawi się jako rozsądny człowiek zatroskany — z wyjątkiem spraw w Chinach i niechęci do regulacji — odpowiedzialnością społeczną i środowiskową. Taka jest przynajmniej retoryka BlackRock. A poza retoryką niewiele usłyszymy, bo… . . kto by nam powiedział?



Zapraszam do moich wcześniejszych artykułów na temat Vanguard i BlackRock


Do kogo należy świat?











53 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page