top of page

Globalne zużycie energii - liczby nie kłamią


Globalne zużycie energii w 2023 r. osiągnęło nowy rekord, 620 EJ, ​​z czego około 81,5% pochodziło z węglowodorów. Zdjęcie: Energy Institute.



Nowy przegląd statystyczny, opublikowany w ostatni czwartek, pokazuje po raz kolejny, że pomimo szumu, subsydiów i nakazów, energia wiatrowa i słoneczna nie nadążają za wzrostem zużycia węglowodorów. Globalne zużycie węglowodorów i emisje CO2 osiągnęły rekordowe poziomy w 2023 r., przy czym zużycie węglowodorów wzrosło o 1,5% do 504 eksadżuli (EJ). Wzrost ten „był napędzany węglem, który wzrósł o 1,6%, [i] ropą naftową, która wzrosła o 2% do ponad 100 milionów baryłek [dziennie] po raz pierwszy”. Globalny popyt na gaz ziemny pozostał na niezmienionym poziomie, głównie z powodu oszałamiających spadków w Europie. Popyt na gaz w Wielkiej Brytanii spadł o 10%. Spadł również o 11% w Hiszpanii, 10% we Włoszech i 11% we Francji.  

Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną był, po raz kolejny, głównym tematem w 2023 r. Globalna produkcja energii wzrosła o 2,5% do 29 924 terawatogodzin. Około 32% tej energii (9456 TWh) zostało wygenerowane w Chinach, gdzie produkcja energii elektrycznej wzrosła o prawie 7%. Stany Zjednoczone zajęły odległe drugie miejsce pod względem wygenerowanej energii, z wynikiem 4494 TWh. Krajowa produkcja energii spadła o około 1% w zeszłym roku. Produkcja energii w Indiach również wzrosła o około 7% w zeszłym roku do rekordowych 1958 TWh, z czego 75% pochodziło z elektrowni węglowych.


Oto dziewięć wykresów z Statistical Review.







Stany Zjednoczone ponownie były światowym liderem w redukcji emisji w 2023 r., ale jak pokazano na dwóch poprzednich slajdach, redukcje te są niwelowane przez wzrost gospodarczy w Indiach i Chinach.  



Aktywiści klimatyczni mogą rzucać zupą i farbą, ile chcą, ale ropa naftowa pozostaje dominującą formą energii zużywanej na całym świecie. W zeszłym roku zużycie ropy naftowej nieznacznie wzrosło w USA, o około 0,5%. Tymczasem zużycie wzrosło w Chinach, o prawie 11%. W Indiach wzrosło również o 5%, a w Wietnamie o prawie 13%. Rezultaty: globalny popyt wzrósł o około 2,3 miliona baryłek dziennie, a średnie zużycie ropy naftowej po raz pierwszy w historii wyniosło ponad 100 milionów baryłek dziennie.




Jak zauważyłem w grudniu ubiegłego roku w artykule „ Dwa dni po COP28, IEA dostarcza więcej twardej rzeczywistości węglowej ”, Międzynarodowa Agencja Energetyczna od lat prognozuje spadek światowego popytu na węgiel. Wyjaśniłem, że w 2015 r. IEA twierdziła, że ​​„złoty wiek węgla w Chinach wydaje się dobiegać końca”. W tym roku agencja przewidywała, że ​​światowy popyt na węgiel spadnie do 5,5 miliarda ton do 2020 r. Tak się nie stało. Zamiast spadać, popyt na węgiel nadal rośnie, przy czym największe wzrosty odnotowano w Chinach i Indiach. Inne kraje azjatyckie, w tym Wietnam, Filipiny i Bangladesz, również spalają więcej węgla.



Ustawa o redukcji inflacji przewiduje dziesiątki miliardów dolarów dotacji na energię wiatrową i słoneczną w USA. Jednak, jak widać poniżej, generacja energii z gazu nadal rośnie szybciej niż te dwa źródła razem wzięte. Należy zauważyć, że w 2023 r. generacja energii wiatrowej spadła pomimo dodania 6 gigawatów mocy. Dlaczego? Wiatr nie wiał.



Jesteśmy bombardowani dywanowo twierdzeniami, że alternatywna energia — a w szczególności energia słoneczna — jest tańsza niż inne formy produkcji energii elektrycznej. A mimo to w Chinach i Indiach generacja z węgla nadal rośnie szybciej niż energia słoneczna. Może nie dostali notatki.





39 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page