top of page

Petrodolar, ustąpi juanowi? Czy Stany czeka katastrofa finansowa?

Zerohedge

Tyler Durden -



Jednym z podstawowych filarów ostatnich 40 lat i kotwicą podtrzymującą status rezerwy dolara był globalny system finansowy oparty na petrodolarze – producenci ropy sprzedawali swój produkt USA (i całej reszcie). świata) za dolary, które następnie przetwarzali w aktywa denominowane w dolarach i inwestując na rynkach denominowanych w dolarach, w wyniku czego wyraźnie wspierali USD jako światową walutę rezerwową, a tym samym zabezpieczali pozycję USA jako niekwestionowanego finansowego supermocarstwa świata.




Te dni dobiegają końca.


Dzień po tym, jak donieśliśmy, że „ Wielka Brytania prosi Saudyjczyków o więcej ropy, mimo że MBS zaprasza Xi Jinpinga do Rijadu w celu zacieśnienia więzi ”, WSJ opublikowała przebojowy raport, zauważając, że „ Arabia Saudyjska prowadzi aktywne rozmowy z Pekinem w celu ustalenia ceny część sprzedaży ropy naftowej do Chin w juanach”, ruch, który może sparaliżować nie tylko dominację petrodolara na światowym rynku ropy naftowej – coś, co przewidział Zoltan Pozsar w swojej ostatniej notatce – i oznaczać kolejną zmianę wiodącego światowego eksportera ropy w kierunku Azji. , ale także ruch wymierzony w samo serce amerykańskiego systemu finansowego, który wykorzystał status dolara rezerwowego, drukując tyle dolarów, ile było potrzebne do sfinansowania wydatków rządowych w ciągu ostatniej dekady.


Według raportu, rozmowy z Chinami w sprawie kontraktów na ropę wyceniane w juanach były przerywane przez sześć lat, ale przyspieszyły w tym roku , ponieważ Saudyjczycy są coraz bardziej niezadowoleni z wieloletnich zobowiązań USA w zakresie bezpieczeństwa w obronie królestwa .


Saudyjczycy są wściekli z powodu braku poparcia USA dla ich interwencji w wojnie domowej w Jemenie oraz z powodu próby zawarcia przez administrację Bidena porozumienia z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. Saudyjscy urzędnicy powiedzieli, że byli zszokowani gwałtownym wycofaniem się USA z Afganistanu w zeszłym roku.


Chiny kupują ponad 25% ropy eksportowanej przez Arabię ​​Saudyjską, a gdyby była wyceniana w juanach, sprzedaż ta poprawiłaby pozycję chińskiej waluty i ustawiłaby chińską walutę na ścieżce do stania się globalną walutą rezerwową petroyuanów.


Jak przyznaje nawet WSJ, przejście na system (petro)juana „byłoby dla Arabii Saudyjskiej głęboką zmianą, by wycenić nawet część z około 6,2 miliona baryłek dziennego eksportu ropy naftowej w czymkolwiek innym niż dolary”, ponieważ większość globalnej sprzedaży ropy naftowej – około 80% – odbywa się w dolarach, a Saudyjczycy handlują ropą wyłącznie w dolarach od 1974 r., w ramach umowy z administracją Nixona, która zawierała gwarancje bezpieczeństwa dla królestwa . Wygląda na to, że Saudyjczycy nie przejmują się już zbytnio „gwarancjami bezpieczeństwa” USA i zamiast tego przenoszą swoją lojalność na Chiny.

Przypomnijmy, że w marcu 2018 r. Chiny wprowadziły kontrakty na ropę o wartości juana w ramach starań o umożliwienie handlu walutą na całym świecie, ale nie pogorszyły dominacji dolara na rynku ropy, głównie dlatego, że Dolar pozostał walutą z wyboru dla eksporterów ropy. Ale, jak zauważył niedawno Pozsar, dla Chin wykorzystanie dolarów stało się zagrożeniem, na które nałożyły się sankcje USA nałożone na Iran w związku z jego programem nuklearnym oraz na Rosję w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.


Dzisiejsza historyczna przemiana nie jest do końca niespodzianką: w ostatnich latach Chiny zintensyfikowały zaloty do królestwa saudyjskiego, pomagając Arabii Saudyjskiej w budowie własnych pocisków balistycznych, konsultując program nuklearny i inwestując w ulubione projekty księcia Mohammeda bin Salmana, takie jak jako Neom, futurystyczne nowe miasto.


Tymczasem stosunki Arabii Saudyjskiej z USA uległy pogorszeniu za prezydenta Bidena, który powiedział w kampanii 2020, że królestwo powinno być „pariasem” za zabójstwo saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggi w 2018 roku. Zabójstwo Khashoggiego spowodowało odmowę udziału w rozmowie między Bidenem a saudyjskim władcą, królem Salmanem, w zeszłym miesiącu.


Pojawia się to w chwili, gdy słabną stosunki gospodarcze USA z Saudyjczykami: Stany Zjednoczone są obecnie jednymi z największych producentów ropy na świecie, co stanowi wyraźny odwrót od lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy importowały 2 miliony baryłek saudyjskiej ropy dziennie, ale liczby te spadły do mniej niż 500 000 baryłek dziennie w grudniu 2021 r. Z kolei import ropy naftowej do Chin wzrósł w ciągu ostatnich trzech dekad, zgodnie z rozwijającą się gospodarką. Arabia Saudyjska była największym dostawcą ropy naftowej do Chin w 2021 r., sprzedając 1,76 mln baryłek dziennie, a następnie Rosja – 1,6 mln baryłek dziennie, według danych Generalnej Administracji Celnej Chin.


„Dynamika radykalnie się zmieniła. Zmieniły się stosunki USA z Saudyjczykami, Chiny są największym na świecie importerem ropy i oferują królestwu wiele lukratywnych zachęt” – powiedział saudyjski urzędnik zaznajomiony z rozmowami.


„Chiny oferują królestwu wszystko, co można sobie wyobrazić” – powiedział urzędnik.

Z perspektywy czasu znamy teraz powód, dla którego MBS nie odbierał telefonów Bidena.

Nie trzeba dodawać, że Stany Zjednoczone nie są zadowolone z tej historycznej transformacji: wysoki rangą urzędnik USA powiedział WSJ, że pomysł Saudyjczyków sprzedaży ropy naftowej do Chin w juanach jest „wysoce niestabilny i agresywny” i „mało prawdopodobny”. Urzędnik powiedział, że Saudyjczycy przedstawili ten pomysł w przeszłości, kiedy między Waszyngtonem a Rijadem było napięcie.


Jest oczywiście możliwe, że Saudyjczycy mogą się wycofać. Zamiana milionów baryłek ropy z dolarów na juany każdego dnia może wstrząsnąć saudyjską gospodarką, której waluta, rial, jest powiązana z dolarem . Doradcy księcia Mohammeda ostrzegają go przed nieprzewidywalnymi stratami ekonomicznymi, jeśli pospiesznie zrealizuje plan. A może Arabia Saudyjska tylko przygotowuje się na dzień, w którym zostanie zerwany kołek, aby zerwać ostatnie duże powiązanie z USA.


Większa sprzedaż w juanach ściślej powiązałaby Arabię ​​Saudyjską z chińską walutą, która nie przykuła się do międzynarodowych inwestorów ze względu na ścisłą kontrolę nad nią, jaką utrzymuje Pekin. Kontraktowanie sprzedaży ropy w mniej stabilnej walucie może również podważyć perspektywy fiskalne rządu saudyjskiego.


Jak dodaje WSJ, wpływ na gospodarkę saudyjską będzie prawdopodobnie zależał od ilości sprzedanej ropy i jej ceny. Niektórzy ekonomiści twierdzą, że odejście od sprzedaży ropy denominowanej w dolarach zdywersyfikuje bazę dochodową królestwa i może ostatecznie doprowadzić do zepchnięcia riala z koszyka walut, podobnego do dinara kuwejckiego.

„Jeżeli zostanie to (zrobione) teraz, w czasie wysokich cen ropy, nie zostanie to odebrane negatywnie. Byłoby to bardziej postrzegane jako pogłębienie więzi z Chinami” – powiedziała Monica Malik, główny ekonomista w Abu Dhabi Commercial Bank.


Mimo to Saudyjczycy nadal planują dokonywać większości transakcji naftowych w dolarach, ale transformacja już się rozpoczęła, a posunięcie to może skłonić innych producentów do wyceniania chińskiego eksportu również w juanach. Inne duże źródła ropy naftowej w Chinach to Rosja, Angola i Irak.


„Rynek ropy naftowej, a co za tym idzie cały światowy rynek surowców, jest polisą ubezpieczeniową statusu dolara jako waluty rezerwowej” – powiedział ekonomista Gal Luft, współdyrektor Instytutu Analiz Globalnego Bezpieczeństwa z siedzibą w Waszyngtonie, który współautor książki o dedolaryzacji. „Jeśli ten blok zostanie wyjęty ze ściany, ściana zacznie się zapadać”.


17 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page