top of page

Waluty cyfrowe - największa eksplozja totalitarnej władzy w historii

Naked capitalism

Nick Corbishley



Biorąc pod uwagę stawkę, ta rewolucja finansowa jest jednym z najważniejszych problemów, z jakimi mogą się zmierzyć dzisiejsze społeczeństwa. Powinna być przedmiotem dyskusji w każdym parlamencie każdego kraju i przy każdym stole obiadowym w każdym kraju na świecie.


Około 90 banków centralnych jest w trakcie eksperymentów z cyfrowymi walutami banków centralnych (CBDC) lub już je pilotuje. W świecie nieco ponad 190 krajów, który stanowi duży kontyngent, ale biorąc pod uwagę Europejski Bank Centralny (EBC), który sam reprezentuje 19 gospodarek strefy euro, rzeczywista liczba zaangażowanych gospodarek wynosi znacznie ponad 100. Obejmują one wszystkie gospodarki G20 i razem stanowią ponad 90% światowego PKB.


Trzy CBDC już w pełni funkcjonowały w ciągu ostatnich dwóch lat: tak zwany DCash na wschodnich Karaibach, Sand Dollar na Bahamach i eNaira w Nigerii. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, najpotężniejsza ponadnarodowa instytucja finansowa na świecie, użycza swojej wiedzy we wdrażaniu CBDC. W niedawnym przemówieniu prezes Funduszu Kristalina Georgieva wychwalała potencjalne korzyści (o których później) CBDC, jednocześnie wyrażając pochwały dla „pomysłowości” banków centralnych, usilnie próbujących je wyczarować.


Mocno zaangażowana jest również największa na świecie firma zarządzająca aktywami BlackRock, która pomaga wielu największym bankom centralnym na świecie, w tym Rezerwie Federalnej i EBC, zarządzać ich aktywami, jednocześnie oczywiście utrzymując z dala wszelkie potencjalne konflikty interesów. Fundusz był największym beneficjentem ratowania funduszy giełdowych przez Rezerwę Federalną podczas załamania rynkowego wiosną 2020 roku.

W swoim ostatnim liście do inwestorów dyrektor generalny BlackRock, Larry Fink, powiedział , że konflikt na Ukrainie może przyspieszyć rozwój walut cyfrowych na całym świecie.

„Rosyjska inwazja na Ukrainę położyła kres globalizacji, której doświadczyliśmy w ciągu ostatnich trzech dekad. W rezultacie reorientacja łańcuchów dostaw na dużą skalę będzie z natury inflacyjna…


„Wojna skłoni kraje do ponownej oceny ich zależności walutowych. Jeszcze przed wojną kilka rządów chciało odgrywać bardziej aktywną rolę w walutach cyfrowych i zdefiniować ramy regulacyjne, w których działają…


Globalny system płatności cyfrowych, starannie zaprojektowany, może usprawnić rozliczanie transakcji międzynarodowych, jednocześnie zmniejszając ryzyko prania pieniędzy i korupcji. Waluty cyfrowe mogą również pomóc w obniżeniu kosztów płatności transgranicznych, na przykład gdy pracownicy zagraniczni odsyłają zarobki do swoich rodzin”.


We wtorek (22 marca) Bank Rozrachunków Międzynarodowych opublikował wyniki badania , które przeprowadził z czterema bankami centralnymi — Bankiem Rezerw Australii, Bankiem Negara Malaysia, Władzami Monetarnymi Singapuru i Bankiem Rezerw Republiki Południowej Afryki — w praktyczne wyzwania wykonywania płatności transgranicznych między różnymi walutami cyfrowymi banku centralnego. Raport stwierdza, że ​​chociaż nadal istnieją poważne przeszkody, instytucje finansowe mogą wykorzystywać CBDC emitowane przez uczestniczące banki centralne do przeprowadzania transakcji bezpośrednio między sobą na wspólnej platformie:


Centrum innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), Bank Rezerw Australii, Bank Negara Malaysia, Urząd Monetarny Singapuru i Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki ogłosiły dziś ukończenie prototypów wspólnej platformy umożliwiającej rozliczenia międzynarodowe z wykorzystaniem wielu banków centralnych waluty cyfrowe (mCBDC).

Projekt Dunbar, prowadzony przez Singapore Centre w Innovation Hub, dowiódł, że instytucje finansowe mogą wykorzystywać CBDC emitowane przez uczestniczące banki centralne do przeprowadzania transakcji bezpośrednio między sobą na wspólnej platformie. Może to zmniejszyć zależność od pośredników, a tym samym koszty i czas potrzebny na przetwarzanie transakcji transgranicznych.


Projekt został zorganizowany w ramach trzech strumieni roboczych: jednego skupiającego się na wysokopoziomowych wymaganiach funkcjonalnych i projektowaniu oraz dwóch równoległych strumieni technicznych, w ramach których opracowano prototypy na różnych platformach technologicznych (Corda i Partior).


W ramach projektu zidentyfikowano trzy krytyczne pytania: jakie podmioty powinny mieć prawo do przechowywania i zawierania transakcji z CBDC wyemitowanymi na platformie? W jaki sposób można uprościć przepływ płatności transgranicznych przy jednoczesnym poszanowaniu różnic regulacyjnych w różnych jurysdykcjach? Jakie rozwiązania w zakresie zarządzania mogłyby zapewnić krajom wystarczający komfort współdzielenia krytycznej infrastruktury krajowej, takiej jak system płatności?


W ramach projektu zaproponowano praktyczne rozwiązania tych problemów, które zostały zweryfikowane poprzez opracowanie prototypów, które wykazały techniczną wykonalność wspólnych platform multi-CBDC dla rozliczeń międzynarodowych.


Ustalenia eksperymentalnego programu CBDC mogą pomóc w przyjęciu międzynarodowego porozumienia CBDC dla krajów G-20, chociaż biorąc pod uwagę rosnące geopolityczne pęknięcia w tak zwanym „porządku opartym na zasadach międzynarodowych”, nie jest jasne, które kraje byłyby skłonne angażować się w taki sposób.


Chiny już uruchomiły swój własny cyfrowy juan i pilotują jego użycie w kilkunastu miastach i regionach. Eksperymentują również z jego transgraniczną funkcjonalnością. Wywołało to obawy na Zachodzie, że „przywództwo finansowe” USA jest zagrożone – obawy, które zostały spotęgowane przez sposób, w jaki sankcje USA i UE przeciwko Rosji, w szczególności konfiskata dużej części rosyjskich rezerw walutowych, przyniosły odwrotny skutek, zachęcając nie tylko Rosję, ale wiele krajów na świecie do szukania alternatywnego systemu płatności transgranicznych.


Jednocześnie Stany Zjednoczone są zdeterminowane, aby nadal odgrywać wiodącą rolę w nowej globalnej architekturze finansowej. W tym celu utworzyły wstępne konsorcjum „siedmiu największych banków centralnych sprzymierzonych z Zachodem, kierowanych w praktyce przez Rezerwę Federalną USA i Europejski Bank Centralny… mające na celu stworzenie systemu „interoperacyjnych” CBDC”, donosi Bloger i analityk z Waszyngtonu NS Lyons w artykule Just Say No to CBDCs .


Ale czym są CBDC? Jak będą działać? Jakim celom mogą służyć? Jak mogą wpłynąć na ogólną populację krajów, w których są wprowadzane? Aby odpowiedzieć na dwa pierwsze pytania, oto fragment z „ Po prostu powiedz nie CBDCs ”:


Możesz założyć, że już regularnie korzystasz z „cyfrowej waluty”, jeśli rzadko używasz już fizycznej gotówki i zamiast tego kupujesz prawie wszystko za pomocą karty kredytowej lub cyfrowej aplikacji płatniczej. W rzeczywistości proces przenoszenia pieniędzy z punktu A do punktu B jest znacznie bardziej skomplikowany. Obejmuje to plątaninę procesorów płatności, banków, finansowych izb rozliczeniowych oraz, jeśli Twoje pieniądze przekraczają granice, międzynarodowych systemów komunikacji i wymiany, takich jak Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT). Same pieniądze nie płyną nigdzie szybko, więc każda instytucja pośrednicząca musi podjąć ryzyko, aby zrealizować transakcję, przyjmując obietnice, wysyłając przelewy, weryfikując otrzymanie środków i tak dalej. Po drodze pobieranych jest wiele opłat za takie usługi.


System CBDC zostałby radykalnie uproszczony. Klient otwierałby konto bezpośrednio w banku centralnym danego kraju, a bank centralny emitowałby (tworzył) cyfrowe pieniądze na koncie. Co najważniejsze, sprawia to, że pieniądze są bezpośrednim zobowiązaniem Fedu, a nie prywatnego banku. Korzystając z prostej aplikacji na smartfona lub innych narzędzi, klient może następnie inicjować bezpośrednie transakcje między kontami Fed. Pieniądze cyfrowe są usuwane na jednym koncie i natychmiast odtwarzane na innym. Przenoszenie pieniędzy przez granice nie wymaga już czegoś tak skomplikowanego, jak SWIFT lub przelewy, a waluty można wymieniać natychmiast, o ile zaprzyjaźnione banki centralne mają na to umowy. Nie są potrzebne żadne obietnice ani zaufanie; każda transakcja jest trwale rejestrowana w cyfrowej księdze kryptograficznej w czasie rzeczywistym – trochę jak Bitcoin,


To prowadzi nas do pytania 3: jakim celom będą służyć CBDC? Najczęściej cytowanym uzasadnieniem wprowadzenia CBDC jest przeciwdziałanie ryzyku stwarzanemu przez tzw. „stabilne monety”, które są stosunkowo nowymi formami kryptowalut, które są powiązane z wartością waluty fiducjarnej (np. dolara lub euro), do aktywów materialnych, takich jak złoto lub mienie, lub do innej kryptowaluty.


Istnieją również obawy, że giganci technologiczni zaczną rzucać wyzwanie uznanym bankom i operatorom płatności o udział w rynku w sektorze finansowym, co miało już miejsce w Chinach z Tencent i Alibaba. Jak w niedawnym raporcie brytyjskiego parlamentu zatytułowanym „Cyfrowe waluty banku centralnego: rozwiązanie w poszukiwaniu problemu?!” powiedzmy , „wykorzystanie fizycznej gotówki spada w wielu krajach i niektóre banki centralne obawiają się, że może to podważyć publiczne zaufanie do systemu monetarnego, jeśli osoby fizyczne nie będą w stanie zamienić pieniędzy banków komercyjnych na gotówkę, co jest bezpośrednim roszczeniem wobec państwa."


W marcu 2020 r. Bank Anglii opublikował konsultacje, w których określono siedem sposobów, w jakie CBDC może wspierać cele Banku w zakresie utrzymania stabilności monetarnej i finansowej:

Wspierając stabilny krajobraz płatności.

Unikając zagrożeń związanych z nowymi formami kreacji prywatnego pieniądza.

Wspierając konkurencję, efektywność i innowacyjność w płatnościach.

Zaspokajając przyszłe potrzeby płatnicze w gospodarce cyfrowej.

Poprzez poprawę dostępności i użyteczności pieniądza banku centralnego.

Odnosząc się do konsekwencji spadku gotówki.

Jako czynnik umożliwiający lepsze płatności transgraniczne.


W przemówieniu z okazji premiery raportu G7 na temat cyfrowych walut banków centralnych brytyjski kanclerz skarbu Rishi Sunak opisał CBDC jako „część szerszej historii cyfrowych innowacji”, która ogarnia planetę. Jednak większość ludzi na Zachodzie nie jest nawet świadoma istnienia CBDC, nie mówiąc już o tym, jak mogą one wpłynąć na ich życie. Według ankiety przeprowadzonej przez G+D Currency Technology, jedną z firm pomagających w rozwoju CBDC, mniej niż 20% ludzi w USA i Niemczech było świadomych odpowiednio cyfrowego dolara lub cyfrowego euro.


Jak więc CBDC mogą wpłynąć na nasze życie? Oto cztery najważniejsze sposoby:

Da to bankom centralnym znacznie większą władzę nad naszymi zachowaniami płatniczymi . System cyfrowej waluty banku centralnego technicznie nie będzie już wymagał pośredników, takich jak banki czy firmy obsługujące karty kredytowe. To powiedziawszy, można śmiało założyć, że największe instytucje finansowe, z których większość pomagała instalować architekturę systemu CBDC, znajdą nową rolę w nowej cyfrowej rzeczywistości. Uwagi NS Lyon:


[Banki centralne] zachowają całkowity nadzór i kontrolę nad tworzeniem, niszczeniem i „przemieszczaniem” pieniądza, bez względu na to, gdzie są „przetrzymywane” lub kto je „posiada”. Jak powiedział Agustin Carstens, dyrektor generalny Banku Rozrachunków Międzynarodowych na szczycie MFW w 2020 r.: „Nie wiemy, kto używa dziś banknotu 100 dolarów i nie wiemy, kto używa dziś banknotu 1000 peso. Kluczową różnicą w stosunku do CBDC jest to, że bank centralny będzie miał absolutną kontrolę [nad] zasadami i przepisami, które będą określać użycie tego wyrażenia odpowiedzialności banku centralnego, a także będziemy mieli technologię, aby to wyegzekwować”.


Ta władza mogłaby zostać wykorzystana do „zaprogramowania” naszych wydatków. Jednym ze sposobów, w jaki banki centralne mogłyby wykorzystać jego rozszerzone wpływy, jest sprawowanie kontroli nad zwyczajami ludzi w zakresie wydatków. W czerwcu 2021 r. Daily Telegraph doniósł, że Bank Anglii poprosił ministrów rządu o podjęcie decyzji, czy cyfrowa waluta banku centralnego powinna być „programowalna”. Według Toma Muttona, dyrektora Banku Anglii, „mogą z tego wyniknąć pewne społecznie korzystne skutki, zapobiegające działalności, która jest w jakiś sposób postrzegana jako szkodliwa społecznie”. Może to przynieść ogromne korzyści zarówno rządowi, jak i bankom centralnym, mówi Lyons:


Fed mógłby bezpośrednio odjąć podatki i opłaty z dowolnego konta, w czasie rzeczywistym, przy każdej transakcji lub wypłacie, gdyby chciał. Nie mogłoby być więcej uchylania się od płacenia podatków; Fed miałby pełny zapis każdej transakcji dokonanej przez wszystkich. Pranie pieniędzy, finansowanie terroryzmu, wszelkie inne niezatwierdzone transakcje stałyby się niezwykle trudne. Grzywny, takie jak za przekroczenie prędkości lub chodzenie przez jezdnię, mogłyby być nakładane w czasie rzeczywistym, gdyby konta CBDC były połączone z siecią nadzoru „inteligentnego miasta”. Nie byłoby też potrzeby wysyłania czeków stymulacyjnych, zwrotów podatku lub innych świadczeń, takich jak powszechne wypłaty podstawowego dochodu. Takie pieniądze można po prostu wpłacać bezpośrednio na konta. Ale CBDC pozwoliłoby rządowi działać w znacznie wyższej rozdzielczości, niż gdyby sobie tego życzył. Dzięki celowym dotacjom mikrofinansowym,


Inne potencjalne formy aplikacji programistycznych obejmują ustalanie dat wygaśnięcia środków stymulacyjnych lub świadczeń socjalnych, aby zachęcić użytkowników do szybkiego ich wydawania.


Jak donosi FT, cyfrowe waluty banku centralnego prawie na pewno będą musiały iść w parze z cyfrowymi identyfikatorami: „Badania i eksperymenty CBDC wydają się pokazywać, że prawie niemożliwe będzie wydawanie takich walut poza kompleksowym krajowym systemem cyfrowym. System zarządzania identyfikatorami. Znaczenie: CBDC będą prawdopodobnie powiązane z kontami osobistymi, które zawierają dane osobowe, historię kredytową i inne formy istotnych informacji”.


Łącząc waluty cyfrowe z cyfrowymi identyfikatorami podczas wycofywania, a nawet zakazu, korzystanie z gotówki dałoby rządom i bankom centralnym możliwość nie tylko śledzenia każdego dokonywanego przez nas zakupu, ale także określania, na co możemy, a na co nie możemy wydawać pieniędzy.


Mogą być również wykorzystywane do silnego zachęcania do „pożądanych” zachowań społecznych i politycznych, przy jednoczesnym karaniu tych, którzy nie przestrzegają linii. Jak wskazuje Lyons: „Najbardziej niebezpieczne osoby lub organizacje mogą mieć po prostu tymczasowo usunięte swoje zasoby cyfrowe lub zamrożone możliwości transakcji na ich kontach za naciśnięciem jednego przycisku, blokując ich dostęp do systemu komercyjnego i znacznie zmniejszając zagrożenie, jakie stwarzają. Nie byłoby wymagane żadne użycie uprawnień nadzwyczajnych ani przymus pośredniczących instytucji finansowych: Stany Zjednoczone nie mają konstytucyjnego prawa gwarantującego swobodę zawierania transakcji”.


Brak limitu ujemnych stóp procentowych . Banki centralne, poza znacznie większą kontrolą nad zwyczajami ludzi w zakresie wydatków, miałyby również możliwość wprowadzenia stóp procentowych na znacznie głębsze ujemne terytorium. Jeśli nie ma gotówki, ludzie nie mają możliwości ucieczki przed ujemnymi stopami, bez względu na to, jak bardzo są one ujemne. Jest to jedna z korzyści, często chwalonych przez ekonomistę z Harvardu, Kennetha Rogoffa, z całkowicie bezgotówkowego społeczeństwa. Jednak banki centralne nadal nalegają, aby fizyczna gotówka nie została wyeliminowana po pełnym uruchomieniu CBDC. Ale jak już wcześniej zauważyłem, banki centralne nie są znane z tego, że dotrzymują słowa.


Wykluczenie finansowe na sterydach . Jedną z najważniejszych korzyści płynących z gotówki jest jej powszechność, dzięki czemu jest ona ważnym dobrem publicznym, szczególnie dla najbiedniejszych i najsłabszych w społeczeństwie. W całkowicie bezgotówkowym społeczeństwie wykluczony byłby również każdy, kto sprzeciwiałby się szpiegowaniu ich transakcji przez innych (h/t hikora). Jak zauważyłem w mojej książce, Skanowane: Dlaczego paszporty szczepionkowe i tożsamość cyfrowa będą oznaczać koniec prywatności i wolności osobistej , gdyby banki centralne i rządy miały pozbyć się gotówki lub znacznie przyspieszyć jej upadek poprzez karanie jej używania (przy jednoczesnym zachęcaniu stosowanie CBDC), prawdopodobnie zobaczylibyśmy ogromny wzrost wykluczenia finansowego:

Nawet zwolennicy CBDC przyznają, że cyfrowe waluty banków centralnych mogą mieć poważne wady, w tym dalsze zaostrzanie równości dochodów i bogactwa.


„Bogaci mogą być bardziej zdolni niż inni do korzystania z nowych możliwości inwestycyjnych i czerpania większości korzyści”, mówi Eswar Prasadm, starszy pracownik Brookings Institute i autor The Future of Money: Hoe the Digital Revolution Is Transforming Currencies i Finanse.

Ponieważ osoby zmarginalizowane ekonomicznie mają ograniczony dostęp do technologii cyfrowych i brak wiedzy finansowej, niektóre zmiany mogą zaszkodzić tak bardzo, jak mogą pomóc tym segmentom populacji”.


Tak więc wprowadzenie CBDC nie tylko pozbawi globalnych obywateli jednego z ostatnich śladów wolności, prywatności i anonimowości (tj. gotówki), ale może również zaostrzyć transfer bogactwa i władzy w górę, którego wiele społeczeństw było świadkiem od czasu rozpoczęcia COVID.


Lyons ostrzega, że ​​CBDC, „jeśli nie są celowo i starannie z góry ograniczone przez prawo,… mają potencjał, by stać się czymś więcej niż marzeniem technokratycznego centralnego planisty. Mogłyby reprezentować pojedynczą największą ekspansję totalitarnej władzy w historii”.


Biorąc pod uwagę stawkę, CBDC są jednymi z najważniejszych pytań, z którymi dzisiejsze społeczeństwa mogą się zmagać – nie tylko z perspektywy finansowej lub biznesowej, ale także z punktu widzenia etycznego i prawnego. Powinny być przedmiotem dyskusji w każdym parlamencie każdego kraju i przy każdym stole obiadowym w każdym kraju na świecie.


17 wyświetleń0 komentarzy

コメント


bottom of page